V soboto po kosilu sva jo mahnila v enega najstarejših krajev v Posočju, v pisnih virih prvič omenjen že leta 1001, Solkan.
Tam stoji prvovrstna gradbena znamenitost, most z največjim kamnitim lokom na železniških progah na svetu in drugi nasploh, za nemškim v mestu Plauen (90 m), vendar pa je slednji zgrajen iz mešanice lomljenega kamna in betona.
Solkanski most je bil zgrajen leta 1905. Celotna dolžina mostu je 220 metrov, razpon loka pa meri 85 metrov in je zgrajen iz 4533 natančno obdelanih kamnov (iz školjčnega apnenca iz kamnoloma v Nabrežini).
Most je eden od 65-ih na Bohinjski progi Jesenice - Nova Gorica, ki je najzahtevnejši odsek železniške proge, ki je povezovala Dunaj s Trstom, alpski svet s sredozemskim, srednjo Evropo s pomembnim morskim pristaniščem.
V prvi svetovni vojni je bil uničen in se je zrušil v Sočo. Obnovili so ga na enak način, z obdelanimi kamni, kar je bilo za obdobje, ko so že gradili z betonom, nenavadno, vendar mu je prav ta odločitev ohranila njegov rekordni status do danes. Tudi v drugi svetovni vojni so ga zadeli, vendar se tokrat lok ni zrušil.
Zdaj je obnovljen in kot pomembna tehniška dediščina spomeniško zaščiten, Bohinjska proga pa je del turistične ponudbe, saj po njej vozi muzejski vlak.
On Saturday after lunch we headed to one of the oldest settlements in Posočje region (the emerald Soča river area), to Solkan, which was first mentioned in documents in 1001.
We went to see first class constructional masterpiece, the bridge with the biggest arch on railways in the world and second overall after a bridge in German Plauen (90m), but this one is made of mixture of broken stones and concrete.
Our Solkan bridge was built in 1905. The entire length is 220m, the range of the arch is 85m and is built of 4533 precisely shaped stones (from shell-limestone from the Nabrežina quarry).
The bridge is one of 65 along the Bohinj railway from Jesenice to Nova Gorica, which is the most difficult section of the railway that used to connect Dunaj (Vienna, Austria) with Trst (Trieste, Italy), Alpine world with Mediterranean, middle Europe with an important sea port.
The bridge was destroyed during the First World War and it collapsed into the river. Later it was renovated on the same old-fashion way, with shaped stones. For the time of concrete-building era it was unreasonable, but that decision maintained its record till today. It was damaged again at the end of Second World War, but luckily not to much.
Now it’s renovated and under protection as an important technical heritage. Bohinj railway is now a part of tourist programme with an interesting museum train.